Fundusze na inwestycje – CZY TO DOBRY pomysł?!

Marzec 9, 2021 by Brak komentarzy

Każdy, kto prowadzi lub prowadził kiedyś firmę wie, że najtrudniejszą sprawą są oczywiście finanse. W dobie kryzysu, gdzie oszczędza się na czym może i kiedy może, trzeba jednak pomyśleć o pewnych inwestycjach. Wiadomym jest bowiem, że tylko trafione inwestycje wpływają pozytywnie na kondycję firmy, pozwalają jej nie tylko przetrwać, ale także rozwijać się. Tylko skąd wziąć na to pieniądze? Oczywiście najprostszym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu.

Wśród bogatej oferty wielu banków, znaleźć można także propozycje skierowane do firm. Podstawą jest oczywiście kredyt inwestycyjny. W zależności od oferty konkretnego banku, może on być przyznawany w różnej wysokości, w różnej walucie, oprocentowaniu i na różny okres czasu. Jednak z reguły są to kredyty udzielane na kilka, a nawet kilkadziesiąt lat.

Obok kredytu na inwestycje, przedsiębiorcy mogą także skorzystać z kredytu hipotecznego dla firm, który można przeznaczyć na zakup, remont lub rozbudowę nieruchomości. Składając w banku wniosek o przyznanie kredytu, trzeba liczyć się z koniecznością spełnienia kilku warunków. Te formalności, z napisaniem biznes planu na czele, mają na celu sprawdzenie kondycji finansowej przedsiębiorstwa, a także ocenę opłacalności i słuszności inwestycji.

Nowością są kredyty pomostowe

Jest to specjalny rodzaj kredytu, który łączy się z przyznawanymi przez Unię Europejską dotacjami dla przedsiębiorstw. Firmy mogą starać się o środki unijne na inwestycje w ramach kilku programów, mających na celu rozwój małych i średnich przedsiębiorstw. Jednak by otrzymać taką pomoc, przedsiębiorstw musi spełnić kilka warunków. Do podstawowych warunków, jakie musi spełnić firma starająca się o dotacje z Unii, jest złożenie wniosku, a także posiadanie wkładu własnego oraz, tak jak w przypadku kredytu inwestycyjnego, wykazanie, że inwestycja ta przyniesie pozytywne zmiany w przedsiębiorstwie. I właśnie na uzyskanie wkładu własnego można zaciągnąć kredyt pomostowy.

Przy wyborze kredytu bankowego na inwestycje, warto jest skorzystać z kalkulatora kredytowego, który wskaże nam najkorzystniejszą ofertę.

Na rozwój firmy pozytywny wpływ może mieć także leasing. Jeśli nie stać nas na zakup środków trwałych, możemy je wziąć w leasing i użytkować, za odpowiednią opłatą, przez okres uściślony w umowie. Dzięki różnym rodzajom leasingu dla firm, możemy także, po zakończeniu umowy leasingowej, nabyć dany przedmiot.

Jak widać sposobów na znalezienie funduszy na inwestycje jest kilka. W zależności od naszych upodobań, a także od kondycji naszej firmy, możemy wybrać taki, który nam najbardziej odpowiada. Możemy także skorzystać z kilku źródeł finansowania inwestycji jednocześnie.

Leave a Comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *